Množi i djeli u trgovini


Izračunaj

a) Alexander želi kupiti 5 kolača koji koštaju 4 kuna po komadiću. Koliko kuna treba platiti za sve kolače?

b) U trgovini je 9 jabuka u jednom kilogramu. Evelyn ima 5 kuna. Koliko jabuka može kupiti s tim novcem?

c) Charlotte ima 9 bombona koje želi podijeliti sa još 1 prijatelja. Koliko bombona će svaki prijatelj dobiti?

d) Jedna naranča košta 4 kuna. Lily ima dovoljno novca da kupi 2 naranči. Koliko kuna ima Lily?

e) Jedna čokolada košta 1 kuna. Liam kupuje čokolade za sebe i još 1 prijatelja. Koliko kuna ukupno treba platiti?

f) U trgovini su 2 banana u jednom paketu. Sophia ima 3 paketa banana. Koliko ukupno banana ima?

g) Jedna slastica košta 7 kuna. Richard ima dovoljno novca da kupi 4 slastica. Koliko kuna ima Richard?

h) James ima 3 jabuka i želi ih podjednako podijeliti u 4 vrećice. Koliko jabuka će staviti u svaku vrećicu?

i) U trgovini imaju 7 keksa u jednoj kutiji. Steve kupuje 3 kutija keksa. Koliko ukupno keksa kupuje?

j) Jedno lizalice košta 8 kuna. Archie ima dovoljno novca da kupi 4 lizalica. Koliko kuna ima Archie?

... sada se pripremi za malo teže zadatke ...

i) Isla žudi za picom, ali ne zna cijenu. Svake večeri uštedi 7 kuna. Nakon 2 večeri ima dovoljno novca za picu. Koja je cijena pice?

j) U trgovini je popust na jabuke od 6%. Arthur ima 12 kuna i kupuje jabuke sa popustom. Koliko kuna ukupno plaća?

k) U jednom paketu slastičica ima 12 komada. Henry kupuje 3 paketa i još 3 komada slastičica. Koliko ukupno ima slastičica?

l) Ava kupuje torbu koja košta 39 kuna. Platio je/la karticom, ali mu/joj treba prikupiti gotovina. Koliko kuna još treba sakupiti?

m) Emma i njegova/njena 2 prijatelja/ice jedu zajedno pizzu koja košta 43 kuna. Koliko kuna treba platiti svako/a ako podijele troškove jednako?

n) U jednoj kutiji žitarica ima 200 grama. Amelia kupuje 2 kutije i jede 110 grama žitarica. Koliko grama žitarica ostaje u kutijama?

o) Noah ima kolekciju od 6 naljepnica. Želi ih podijeliti u  3 albuma  jednako. Koliko naljepnica će ostati u kutiji nakon podjele?

p) Tkanina za haljinu košta 29 kuna po metru. Harry želi haljinu dužine  3 metra. Koliko kuna će koštati tkanina?

q) Oliver ima 19 jabuka i daje  3 jabuka prijatelju/ici. Koliko jabuka mu/joj preostaje?

r) U jednom pakovanju soka ima 450 mililitara. Lucas kupuje 3 pake i popije  175 mililitara soka. Koliko mililitara soka ostaje u paketima?